Prawda czy Mit?

Kastracja≠Sterylizacja [Prawda czy Mit]

Sama ostatnio pisząc pierwszy marcowy wpis o jednym ze skutków sterylizacji (do przeczytania tutaj) , nie brałam poprawki na szczegółowe nazewnictwo zabiegu. Mój błąd wyłapał autor  Życia z Psem i słusznie. Cenię komentarze mające uświadomić, a nie zlinczować niewiedzę. Tekst był już i tak zaplanowany, ale nie chciałam od razu wrzucać wszystkich wpisów z tej serii. Sami rozumiecie. Nie mogę was aż tak rozpieszczać 😉 . Ale do rzeczy:  dla mnie – prawie technika weterynarii jest jasne, co jest czym w tym duecie, ale zapomniałam że nie każdy tę wiedzę posiada i mogłam kogoś wprowadzić w błąd. Śpieszę z wyjaśnieniami.

Czy kastracja i sterylizacja to to samo?

Nie. Oba te zabiegi chirurgiczne mają podobny skutek, czyli sprawienie aby nasz zwierzak nie mógł się rozmnażać. Oba przeprowadza lekarz weterynarii w znieczuleniu ogólnym (zwierze jest pod narkozą, a nie wet 🙂 taki weterynaryjny sucharek )

Czym się różnią?

Znaczna część społeczeństwa uważa, że sterylizacja i kastracja przyporządkowane są do płci – sterylizacja dla samiczek, kastracja dla samców. Nie na tym polega różnica, a na sposobie wykonania zabiegu. Sterylizacja polega na podwiązaniu gonad – gruczołów płciowych. U suczek podwiązuje się jajowody, a u psów nasieniowody. Zabieg sprawia, że zwierzak nie może płodzić potomstwa, ale u suczek nadal może wystąpić ruja (choć na pewno nie skończy się zapłodnieniem). Kastracja polega na usunięciu gonad. U suczek usuwa się jajniki, jajowody i bardzo często macicy, a u psów jąder.

Skąd takie zamieszanie?

Z doświadczenia wiem, że właściciele  zwierząt dużo gorzej kojarzą termin kastracja. Być może dlatego jest on zastępowany, dużo lżej brzmiącą sterylizacją, nawet przez lekarzy i techników weterynarii. To tworzy w psim półświatku delikatne zamieszanie. Gubią się nie tylko osoby o małym doświadczeniu z psami ale też doświadczeni psiarze. Ogólnie rzecz biorąc od sterylizacji powoli się odchodzi, a przynajmniej w znajomych mi lecznicach. Z reguły jeśli właściciel nie ,,zamawia”  konkretnego zabiegu, wykonuje się po prostu kastrację.
Moja gafa była łatwa do wyczajenia. Sama po sobie zauważyłam tą naleciałość z branży weterynaryjnej, czyli używanie obu nazw zamiennie. Przyznam, że miałam pewien opór przed świadomym kuszeniem krytyków, ale mój humanistyczny umysł nie był w stanie znieść aż tylu powtórzeń w tekście, no i musiałam się podłożyć 🙂 .

A co z Dafne?

Dafi została wykastrowana. Pisałam już o tym  tutaj więc nie ma się co powtarzać.

A wasze psy są wykastrowane/ wysterylizowane?

Reklamy

Jedna myśl na temat “Kastracja≠Sterylizacja [Prawda czy Mit]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s